سفارش تبلیغ
صبا ویژن
صفحه اصلی پیام‌رسان پارسی بلاگ پست الکترونیک درباره اوقات شرعی

90/10/3
1:7 ع

html

اچ تی ام ال ؛سی اس اس از کجا آمد و به چه دردی می خورد؟


تا اینجا با اچ تی ام ال و کاربردش آشنا شدید. اما این زبان در دنیای وب تنها نیست و یک خواهر خوب دارد که به کمک شما می آید تا صفحات وب کامل تر و زیباتری داشته باشید. به گونه ای که در حال حاضر تقریبا تمام صفحات وبی که مشاهده می کنید با کمک اچ تی ام ال و سی اس اس کار می کنند.


Cascading Style Sheets که آن را به اختصار با نام CSS می شناسیم، در حقیقت یک زبان ساده طراحی است که روند ساخت صفحات وب زیبا و قابل ارائه را بسیار ساده می کند. در واقع این نام به این دلیل به کار می رود که کدهای سی اس اس صفحه ای از اطلاعات هستند که قیافه و شیوه چینش محتوا در صفحه وب را تعیین می کنند (استایل شیت= صفحه استایل ها).
با سی اس اس می توانید رنگ متن ها، قیافه و نوع فونت ها، فضای خالی میان پاراگراف ها، اندازه و شکل قرارگیری ستون ها، رنگ و عکس پس زمینه و هر چیز دیگری در صفحه وب را به صورت جداگانه و اختصاصی کنترل کنید.
زبان سی اس اس به گونه ای طراحی شده که به آسانی قابل یادگیری و فهم است، اما می تواند کنترل قدرتمندی را بر نحوه نمایش محتوا اعمال کند. به طور معمول سی اس اس همراه با HTML  به کار می رود. اچ تی ام ال حاوی اطلاعات و محتوای سایت است (متن، پاراگراف، لیست، جدول، عکس و…) و سی اس اس نحوه نمایش آنها در وب سایت را مشخص می کند.
در واقع سی اس اس به شما کمک می کند که محتوا را تا حد زیادی از نحوه نمایش جدا کنید و کنترل هر کدام را به صورت مجزا در دست بگیرید. با داشتن این امکان می توانید مطلبی بنویسید که روی کامپیوتر با فونت و چیدمانی مناسب برای مانیتور قرار گرفته باشد و همان مطلب در یک تلفن همراه با چیدمانی متفاوت ظاهر شود تا برای خواندن در یک نمایشگر کوچک مناسب باشد.
تولید تئوری های پشت صحنه CSS و برنامه ریزی برای اینکه سی اس اس چگونه باید در مرورگرها کار و عمل کند، بر عهده سازمان مستقلی به نام کنسرسیوم وب جهان شمول یا W3C است. W3C سازمانی متشکل از گروه ها و شرکت های فعال در زمینه اینترنت است که نحوه عملکرد اینترنت و مرورگرها را تعیین می کند. این سازمان برنامه ریزی برای چندین زبان اینترنتی از جمله اچ تی ام ال و سی اس اس را بر عهده دارد.
تاریخچه سی اس اس
در میانه دهه 1990 استفاده از اینترنت به شکل محسوسی افزایش یافت. در آن زمان، تنها شیوه ارائه محتوا در صفحات وب، زبان HTML بود. اما با گسترش کاربرد و کاربران اینترنت، دیگر زبان اچ تی ام ال به تنهایی نمی توانست از پس ارائه ساده و کاربرپسند محتوا در وب برآید.  مثلا اچ تی ام ال توانایی طراحی صفحات را همانند کتاب، مجلات یا روزنامه های چاپی نداشت و شما امکان ارائه چنین صفحات وب شکیلی را نداشتید.
از همان ابتدای شروع HTML در سال 1990، استایل شیت (Stylesheet) به عنوان بخشی از پروژه تکمیل و توسعه اچ تی ام ال در دستور کار قرار داشت تا اینکه با همکاری «هاکون ویوم لی» و «برت بوس»، پایه ای برای توسعه و استانداردسازی کدهای سی اس اس و نحوه استفاده از آنها شکل گرفت و توسط W3C پیگیری شد. مایکروسافت هم به عنوان اولین حامی زبان سی اس اس، از آن در مرورگر مایکروسافت پشتیبانی کرد. اما مانند اغلب تکنولوژی های نوظهور در اینجا هم یک رقابت ایجاد شد. زیرا نت اسکیپ به عنوان دومین مرورگر پرکاربرد زمان خود، به جای پشتیبانی از زبان استایل شیت W3C، به ابداع و استفاده از زبان خاصی به نام جاوا اسکریپت استایل شیت یا JSSS پرداخت. اما مانند هر رقابت دیگری اینجا هم یکی از طرفین باید شکست را می پذیرفت و همانطور که می بینید شیوه کدنویسی نت اسکیپ برای استایل صفحه ها موفقیتی در بر نداشت و اینترنت اکسپلورر به حاکم بلامنازع دنیای مرورگرها بدل شد.
سی اس اس به چه دردی می خورد؟
با استفاده از سی اس اس برای نمایش صفحات وب، نه تنها زمان آماده سازی یک صفحه را کاهش داده اید، بلکه کدهایی آماده کرده اید که به صورت متمرکز می توانند بر روی تمام صفحات وب سایت تان اعمال شده و شما را از کدنویسی تکراری برای هر صفحه بی نیاز کنند. به همین نسبت، هم حجم کدهای نوشته شده و عکس ها و محتوای به کار رفته کاهش می یابد، هم با لود شدن یکباره فایل ها و ملحقات برای تمام صفحات، به جای دانلود جداگانه عکس های مشترک برای هر صفحه، میزان مصرف پهنای باند سایت شما به میزان قابل ملاحضه ای کاهش می یابد.
تعیین شیوه نمایش تمامی صفحات یک سایت، به صورت مرکزی تنها بر دوش یک (یا تعداد انگشت شماری) فایل قرار می گیرد. همچنین هرگونه تغییر در چینش و شیوه نمایش محتوای مشترک تمامی صفحات سایت، تنها با انجام تغییر در یک فایل امکان پذیر است و به همه تعمیم داده می شود.  یعنی اینکه شما مثلا به جای تغییر خواص و اندازه های مربوط به فونت در تمامی صفحات سایت تان، تنها کافی است این کار را در فایل سی اس اس انجام دهید تا به صورت خودکار تمام صفحات تحت تاثیر قرار گیرند.
در برخی سایت ها، کاربر می تواند استایل شیت دلخواه خودش را بسازد و سایت را با آن مشاهده کند. مثلا یک کاربر با چشمان ضعیف می تواند یک استایل شیت ویژه برای نمایش نوشته ها با تباین و کنتراست بالا ایجاد کند که بتواند به راحتی آنها را بخواند. این کار معمولا با استفاده از افزونه های ویژه در برخی مرورگرها امکان پذیر است.
مرورگرها می توانند از چندین استایل شیت به صورت همزمان پشتیبانی کنند. با این قابلیت می توانید در یک زمان برای سایت تان چندین طرح و ظاهر متفاوت داشته باشید. کاربر هم به سادگی می تواند هر طرحی را که خوشش آمد و برای وی کارآیی بیشتری داشت، انتخاب کرده و از سایت با ظاهر مورد علاقه اش استفاده کند.
استایل شیت ها به شما اجازه می دهند که محتوا را برای بیش از یک دستگاه بهینه سازی کنید. با استفاده از همان کدهای اچ تی ام ال ثابت، می توانید ظاهر و شیوه های نمایش مختلفی برای ابزارهای گوناگون، از قبیل تبلت، موبایل، کامپیوتر، پرینت و… داشته باشید.
سی اس اس به شما این امکان را می دهد که صفحات وب را بسیار ساده تر برنامه ریزی، تولید و نگهداری کنید. به گونه ای که در زمان و مقدار کار نسبت به استفاده تنها از اچ تی ام ال، صرفه جویی چشمگیری صورت می گیرد.
سی اس اس چگونه کار می کند؟
همه چیز بسیار ساده است، حتی ساده تر از آنچه فکرش را کنید. به سادگی 1، 2 و 3! البته قرار نیست شما در این دوره آموزشی سی اس اس یاد بگیرید و هدف این است که با آن و کارایی هایش آشنا بشوید. اگر دلتان خواست می توانید کمی جلوتر بروید:
کار را با یک فایل که توسط اچ تی ام ال ساخته شده، شروع کنید.
شروع به نوشتن قوانین استایل برای تگ ها و محتوای مورد نظر کنید تا مشخص شود هر کدام چگونه نمایش داده شوند.
قوانین استایل نوشته شده را به فایل اچ تی ام ال مورد نظر ضمیمه کنید. هنگامی که مرورگر متن و محتوا را نمایش می دهد، قوانین شما را برای شکل دهی به محتوا و شیوه نمایش دنبال می کند.
البته هر کدام از این مراحل نیاز به دانش و آموزش خاص خود دارد، که از حوصله این درس خارج است. با کمی پرس و جو می توانید منابع لازم برای دریافت این دانش را بیابید.
و آخرین نکته اینکه پیشنهاد می کنیم حتما سری به سایت Zen Garden بزنید تا به قدرت و زیبایی سی اس اس پی ببرید. در ستون سمت راست می توانید طرح های مختلف سایت را انتخاب کنید. زیبایی کار آنجا است که تمامی این طرح ها یک فایل اچ تی ام ال ثابت و واحد دارند و تنها با تغییر فایل سی اس اس مورد استفاده، طرح سایت به کلی تغییر می کند.
در این درس با سی اس اس و کاربردهایش آشنا شدید. اگر یک روزنامه نگار باشید کمتر پیش می آید که نیاز به سر و کله زدن با سی اس اس را پیدا کنید و معمولا این کار به عهده وبمستر سایت است. اما دانستن این مبانی به شما کمک می کند که در مواقع لزوم بدانید باید چه بکنید و از چه کسی تغییرات را درخواست بکنید.


پیام رسان

+ "یگذارید کودک بمانم"+ @};-+ اسلحه نیمه سنگین جهت مبارزه با اشغالگران فلسطین در نوار غزه+ :D+ :-o+ B-)+ :D+ بدون شرح+ تامل در جهان آفرینش@};-+ تامل در جهان آفرینشمشخصات مدیر وبلاگ
 
*مهران ارغوان*[789]
 

مطالب کامپیوتری دارم. از همه وبلاگ ها هم دیدبانی میکنم.در میهن بلاگ هم با همین اسم یک وبلاگ دارم


لوگوی وبلاگ
 

عناوین یادداشتهای وبلاگ
خبر مایه
بایگانی
 
لینک‌های روزانه
 
صفحه‌های دیگر
دسته بندی موضوعی
 
امنیت ایمیل - نکات کلی, مهران ارغوان ، عکاسی؛ فیلترها ، یوزرنیم پسورد نود 32 ورژن 5و4 شنبه 19شهریورماه90 ، یوزرنیم و پسورد تریال طلایی ورژن5 آنتی ویروس نود32 (لایسنس 1ماهه ، یوزرنیم و پسوردآنتی ویروس نود32 ؛روزشنبه1390/7/23؛Username Passw ، یوزرنیم و پسوردآنتی ویروس نود32 روز شنبه 1390/7/30،nod 32،آبدیت ، یوزرنیم و پسوردآنتی ویروس نود32؛چهارشنبه 1390/7/27مهرماه؛nod32 ، یوزرنیم و پسوردتریال آنتی ویروس نود32 پنج شنبه 16 خرداد 1392 ، یوزرنیم و پسوردتریال آنتی ویروس نود32 شنبه 19 اسفند ماه 1391 ، یوزرنیم و پسوردتریال آنتی ویروس نود32 شنبه 4 آبان 1392،نود 32 جد ، یوزرنیم و پسوردتریال آنتی ویروس نود32پنج شنبه 4 اسفند ماه--23فور ، یوزرنیم و پسوردتریال آنتی ویروس نود32سه شنبه 22فروردین 9 اوریل 2 ، یوزرنیم و پسوردنود32 ورژن4و 5 پنچ شنبه 7 مهر ماه1390 1390/7/7 ، یوزرو پسورد تریال آنتی ویروس نود32چهارشنبه12دی ماه--18ژانویه2012 ، یوزرو پسورد تریال طلایی آنتی ویروس نود32 ،(لایسنس ارجینال) ؛نود ، یوزرو پسورد تریال طلایی ورژن(5) آنتی ویروس نود32 روزجمعه (18 آذر ، یک مرور سریع و ریزه کاری های پشتیبان گیری؛بکاب؛انواع بکاب ، کپی رایت و ذکر منبع در وبلاگ نویسی ، کدام باهوشترند، زنان یا مردان ؟ ، کلیات گوگل آنالیتیکز، گوگل آنالیتیکز چیست،گوگل؛طریق کار با گوگل ، قالب وبلاگ چیست ، مدیریت ایمیل ها روی دسکتاپ - تاندربرد ، مدیریت کارها با استفاده از جیمیل،جیمیل،مدیریت جیمیل،آموزش جیمیل ، مقدمه و آشنایی با نرم افزار ورد (Word) ، مهران ارغوان ، مکاتبات ایمیلی به صورت رمزنگاری شده ، نحوه کار سنسورهای تصویری ، نرم افزار Word ، کار با جدول ها،قسمت اول ، نرم افزار Word، کار با صفحات و شیوه های نمایش یک سند ، نرم‌افزار Word، زیباسازی متن- بخش دوم ، نقش و کیفیت نور در عکاسی،کنترل نورى که داخل دوربین مى شود،تعیین ، نگاهی به آناتومی یک ایمیل - بخش اول ، نگاهی به آناتومی یک ایمیل - بخش دوم ، نود 32 ، نود 32 ، نود32 ، یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 ، روزشنبه 1390/8/7 (7آبان)،آبدیت جد ، یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 ،دوشنبه1390/8/30(30آبان) ،آبدیت جدی ، یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 روز سه شنبه 1390/8/3 (3 آبان،nod32، ، یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 روزچهار شنبه (18آبان)؛نود32،آبدیت ، یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 روزسه شنبه 1390/8/10 (10آبان)،آبدیت ، یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 ورژن (5) روز چهارشنبه 1390/8/11؛نود ، یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 ورژن (5) روزچهار شنبه 1390/8/25 ، یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 ورژن (5)چهارشنبه آذرماه (30)" ، یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32، روز شنبه 1390/8/28،آبدیت جدید نود ، یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32؛ ورژن (5) روزپنچ شنبه (19آبان)؛آبدی ، یوزرنیم ، پسورد،آنتی ویروس نود32 ، روز سه شنبه1390/7/19مهرماه ، یوزرنیم پسورد نود 32 ورژن 5و4 پنچ شنبه 17شهریورماه90 ، یوزرنیم پسورد نود 32 ورژن 5و4 چهارشنبه 30شهریورماه90 1390/6/30 ، یوزرنیم پسورد نود 32 ورژن 5و4 سه شنبه 5مهرماه90 ، امنیت در پشتیبان گیری؛امنیت بکاب؛بکاب؛پشتیبان گیری ، امنیت در کامپیوترهای عمومی و سفر ، امنیت مرورگرهای اینترنتی ، انتخاب موضوع عکس و چگونگى بیان آن ، ایجاد یک سند Excel ، اینترنت؛ امنیت ایمیل و چت(قسمت اول) ، اینترنت؛ انتخاب رمز عبور مناسب و سوالات امنیتی ، بازیابی رمز عبور جیمیل،آموزش بازیابی رمزعبورجی میل،ایمیل،جیمیل ، بهینه سازی وبلاگ برای موتورهای جستجو ، پشتیبان گیری از زندگی آنلاین، شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های ، پشتیبان گیری در سیستم عامل مک او اس اکس،بکاب،بکاب سیستم عامل ، پشتیبان گیری در سیستم عامل ویندوز،بکاب ویندوز،بکاب گرفتن از سیست ، پشتیبان گیری کلود (بک آپ آنلاین)،بکاپ؛بکاب کلود ، پشتیبان گیری؛ سایت ها و وبلاگ های اختصاصی؛بکاب از وبلاگهاوسایت ه ، تجزیه و تحلیل وب ، چرا گوگل آنالیتیکز؛گوگل آنالیتیکز،گوگل ، تصویر، صوت و ویدیو در وبلاگ ، تهیه نسخه پشتیبان ،ایمیل ها ، جیمیل،آموزش جی میل، ، جدید ترین یوزرنیم و پسورد نود 32؛ یوزر و پسورد 15 شهریور1390 ، جستجوی پیشرفته در جیمیل، مهران ارعوان ، چرخی در آزمایشگاه جیمیل،نکات بسیار کاربردی جی میل،جیمیل،ایمیل ، چگونگی بازیابی فایل های پاک شده در رایانه،ریکاوری اطلاعات رایانه ، چگونه آرشیو و اطلاعات تماس دیگر ایمیل ها را به جیمیل منتقل کنیم؟ ، دوربین عکاسی ،لنز- بخش اول ، دوربین عکاسی ،نورسنجی- بخش اول ، دوربین های دیجیتال-اجزای دوربین دیجیتال 1- سنسورها ، دوره آموزشی آشنایی با اچ‌تی‌ام‌ال و فناوری‌های اینترنت برای روزن ، راهنمای مبارزه با اسپم در جی میل ، رایانه ، نرم افزارهای ضد جاسوس افزار و تبلیغ افزار ، رایانه ؛ دیوار آتش و لزوم استفاده از آن ، رایانه، نگهداری و پاک کردن اطلاعات با امنیت بالا ، زبانه Home ، زبانه Insert ، زبانه Page Layout ، سنسورهای دیجیتال ، سه نکته طلایی گوگل آنالیتیکز؛گوگل آنالیتیکز؛ گوگل،وبلاگ ، عکسی، کمپوزیسیون یا همچینى اجزاى عکس،عکس،موضوع عکاسان ، عکاسی ،اصول و تعاریف کلى ، عکاسی ،صفحه حساس- بخش دوم ، عکاسی ،عمق در عکس ، عکاسی، آشنائى با عکاسى دیجیتال ، عکاسی، لنز- بخش سوم ، عکاسی، نورسنجی- بخش دوم ، عکاسی، واضح سازی (Focus) ، عکاسی،امکانات و تنظیم دوربین دیجیتال ، عکاسی،انتخاب دوربین دیجیتال ، عکاسی،وضوح در عکس،فکوس ، عکاسی؛ فلش (Flash) ، ' عکاسی، لنز- بخش دوم 'انواع لنزهای دوربین عکاسی ، "‏HTML برای همه- بخش اول- اصول ساخت یک صفحه ساده وب؛اچ تی ام ال" ، "اصول مقدماتی عکاسی،چطور عکس خوب و جذاب بگیریم؟" ، "اصول مقدماتی عکاسی،چطور عکس خوب و جذاب بگیریم؟,صفحه حساس- بخش ا ، "اینترنت؛ امنیت ایمیل و چت ( قسمت دوم) " ، "پشتیبان گیری از تلفن همراه،بکاب از موبایل،بکاب،موبایل،تلفن همرا ، "پشتیبان گیری از زندگی آنلاین- بخش اول: وبلاگ ها"؛پشتیبانی گیری ، "رایانه واصول اولیه پشتیبان گیری از اطلاعات آن",بکاب از رایانه؛ب ، "روش های پشتیبان گیری از اطلاعات رایانه"،بکاب ار اطلاعات رایانه ، "گوگل آنالیتیکز، بازدیدها (Visitors)- بخش اول"آشنایی با گوگل آنا ، "گوگل آنالیتیکز،بخش Intelligence "،خدمات گوگل؛ ، "گوگل آنالیتیکز،محتوا (Content)"؛گوگل،آموزش گوگل آنالیتیکز،محتوا ، "گوگل آنالیتیکز؛بازدیدها (Visitors)- بخش دوم"؛گوگل آنالیتیکز؛گوگ ، "گوگل آنالیتیکز؛بازدیدها (Visitors)، بخش سوم،گوگل ، "گوگل آنالیتیکز؛منابع ترافیک (Traffic Sources)"،گوگل آنالیتیکز؛ح ، "مرورگر چیست و چه کار می کند؟،انواع مرورگر" ، "نرم افرار Word،زیباسازی متن- بخش اول" ، "یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 چهارشنبه 5 بهمن ماه--25 ژانویه ، "یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 روز شنبه (21آبان) "؛آبدیت نود 32،ن ، "یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 شنبه 24دی ماه--14 ژانویه " ، "یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 ورژن (5)شنبه1390/9/26 آذرماه (26) ، "یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32 یکشنبه 1390/11/16بهمن ماه--05 فوری ، "یوزر و پسوردآنتی ویروس نود32روز یکشنبه (22آبان)"،آبدیت نود32، ، "یوزرنیم و پسورد ،تریال طلایی ، آنتی ویروس نود32 ،(لایسنس ارجینا ، "یوزرو پسورد ارجینال آنتی ویروس نود32 چهارشنبه14دی ماه" ، "یوزرو پسورد ارجینال آنتی ویروس نود32یکشنبه2 بهمن ماه--22ژانویه" ، "یوزرو پسورد ارجینال آنتی ویروس نود32یکشنبه9بهمن ماه--29ژانویه" ، "یوزرو پسورد تریال طلایی آنتی ویروس نود32 ؛(لایسنس ارجینال) ؛nod ، "یوزرو پسورد تریال طلایی آنتی ویروس نود32 روز پنچشنبه 8دی ماه)" ، "یوزرو پسورد تریال طلایی آنتی ویروس نود32 روز شنبه(03دی ماه)" ، \‏HTML برای همه - بخش دوم- شناخت تگ های ضروری ،اچ تی ام ال ، \عکاسی ؛نورسنجی- بخش سوم\عکاسی،نور و نورسنجی ، \نرم افزار Word ، کار با جدول ها، قسمت دوم\ ، \یوزرنیم و پسوردتریال آنتی ویروس نود32 دوشنبه1 اسفند --19 فوریه' ، \یوزرنیم و پسوردتریال آنتی ویروس نود32 دوشنبه1 اسفند --19 فوریه" ، \یوزرنیم و پسوردتریال آنتی ویروس نود32 شنبه 29 فروردین 17 آوریل2 ، آپدیت و یوزرنیم و پسوردآنتی ویروس نود32، \UsernameوPassword nod3 ، آشنایی با مهمترین تهدیدهای امنیتی در رایانه ، 'آموزش بستن سی دی رام کامپیوتر (سخت افزار) ' ، آموزش بستن و جا انداختن CPU کامپیوتر (سخت افزار) ، آموزش مایکروسافت آفیس-اکسل ، آموزش وبلاگ نویسی بطور خیلی ساده تا حرفه ای( درس دوم) ، آنتی ویروس ها و انتخاب آنها در رایانه، نود 32، انواع آنتی ویروس ، ابزارهای جانبی وبلاگ نویسی ، ابعاد سنسورها ، اجزای دوربین دیجیتال 2- کارکرد و نظافت سنسورها ، اچ تی ام ال ،آناتومی یک صفحه وب ، اچ تی ام ال ،نگاهی دقیق تر به نوار آدرس مرورگرها ، اچ تی ام ال چیست؟ داستان HTML ,داستان اچ تی ام ال, ، اچ تی ام ال, آشنایی با نرم افزارهای اینترنتی و برنامه های مدیریت ، اچ تی ام ال, جایگزین کننده های متن و برنامه های مدیریت کلیپ بورد ، اچ تی ام ال، کار با ادیتورهای متنی- WYSIWYG,نکات ضروری در آماده ، اچ تی ام ال؛ اف تی پی چیست و به چه کاری می آید؟ ، اچ تی ام ال؛ سی اس اس از کجا آمد و به چه دردی می خورد؟ ، اچ تی ام ال؛آشنایی با جاوا اسکریپت و آژاکس ، استفاده از جیمیل به صورت آفلاین ، اصول مدیریت ایمیل - بخش دوم؛ایمیل؛جیمیل؛مدیریت جیمیل ، اصول مدیریت ایمیل؛آموزش ایمیل؛آموزش جی میل،مدیریت ایمیل؛جیمیل ، افزایش سرعت اینترنت ، امضای جیمیل , چگونگی ساخت امضای جیمیل ،
لوگوی دوستان
 
دوستان
 
عاشق آسمونی بچه مرشد! عکس و مطلب جالب و خنده دار کلبه درویشی ###@جزین@### هم نفس سرچشمه ادب و عرفان : وب ویژه تفسیر ادبی عرفانی قرآن مجید نغمه ی عاشقی ****شهرستان بجنورد**** مـ یـ ـرابـ عـ ـطـ ـش تنهایی......!!!!!! تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر پروانگی ققنوس... منادی معرفت هر چی بخوای بادصبا وب سایت روستای چشام (Chesham.ir) رازهای موفقیت زندگی سیاسی عشق مهنس فخری ترانه ی زندگیم (Loyal) یادداشت های من بانوی اسمانی عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر) بزرگترین سایت خنده بازار مردود گروه اینترنتی جرقه داتکو شاه تور دانلود سوالات کارشناسی ارشد *(: دنـیــــای مـــــــن :) * اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما... سید خراسانی همسایه خورشید ستاره خاموش باشگاه پرواز  از همه جا از همه رنگ مهندسی متالورژِی ستاره بر و بچه های ارزشی بهار صداقت** حفاظ مسعود رضانژاد فهادانـ بیاببین چیه ؟ میلاد کی مرام تَرَنّم عفاف عکس و عکس دیدبان گیم دیدبان اینترنتی عشقی عکس میخوای کلیک کن *مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)* دختروپسری ازنسل امروز جیگر نامه عشق ..::منتظر بیداری::.. جیگر طلا پرستو..... جوک و خنده یه دختر تنها قلب خـــــــــــــــــــــــــــاکی دهکده ی اطلاعات توهمات یه دیوونه کشکول طراحی و ساخت بنر Romance رویای زیبا ... (سرزمین دوستی)Kingdom Of Friendship ریحانه لپ لپ سایه سحر سکوت فقط خدا زندگی زیباست پس بخند ما لایق بهترینیم داستان های زیبا +مطالب عاشقانه سرزمین دانلود ام تی دانلود- دانلود رایگان تقویت حافظه و تمرکز حواس فقط خواننده ها وبازیگران ایرانی نقشه راه عرشیان سکـوتـــ شبـانـه"

ترجمه از وردپرس به پارسی بلاگ توسط تیم پارسی بلاگ